zpět

Bosch přichází s výkonnějšími bateriemi pro elektomobily

Díky novým bateriím budou moci elektromobily na jedno nabití ujet až 400 km. Největší zájem o čistě elektrické vozy je v Německu, minulý rok si našly 3000 nových majitelů.
04.07.2013, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Řada automobilek se přestala zabývat vývojem elektromobilů - miliardové investice jim totiž přinesly rozpačité výsledky. Zákazníci zase nebyli spokojeni s jejich vysokou cenou a omezeným dojezdem.

Firma Bosch se ale chystá tuto situaci změnit. Spolu s japonskými společnostmi Mitsubishi a GS Yuasa plánuje vyvinout novou lithium-iontovou baterii, jejíž parametry by měly být lepší než u všech v současnosti používaných druhů baterií. Konkrétně kapacita by měla místo nynějších 180 až 240 kilometrů stačit až na 400 kilometrů jízdy.

Práce na vývoji chtějí firmy společně zahájit v jihoněmeckém Stuttgartu na začátku příštího roku, začít vyrábět by se potom baterie měly o 4 roky později. Firma Bosch bude společný podnik vlastnit z 50% (nabídne management a kontrolní systém), podíl GS Yuasa(poskytne výrobní linky) a Mitsubishi (bude se využívat jejího marketingu) bude každá po 25%.
Se společným produkte přichází společnosti v době, která pro elektromobily není vůbec příznivá. Hlavním problémem je nedostatek zákazníků. I na největším automobilovém trhu v Evropě - v Německu, kde se každoročně prodá okolo 3 milionů nových vozů, si elektrické automobily našly jen 3000 zákazníků.

Německá kancléřka Angela Merkelová by ráda do konce desetiletí dostala na německé silnice až milion vozů, jejichž jediným palivem je elektřina, a to i přes výsledků různých průzkumů, které ukazují, že němečtí motoristé o tyto vozy nemají zájem. Vadí jim vysoké ceny vozů a spokojeni nejsou také s krátkým dojezdem na jedno nabití nebo dlouhou dobou, kterou trvá nabití baterií na jejich plnou kapacitu. V dalších čtyřech letech se zde plánují investice do alternativních pohonů vy výši až 12 miliard eur.

Přestože je elektřina ve vyspělých státech výrazně levnější než ropná paliva, ani v globálním měřítku se zatím elektromobily příliš neprosadily. Ke změně této situace by mohlo přispět až zlevnění baterií v kombinaci se zvyšujícími se cenami ropy.

Elektrická auta jsou zatím ve většině zastoupena malými městskými automobily. Americká automobilka Tesla naopak zaznamenala úspěch se sportovními a luxusní vozy, které jezdí na výlučně elektřinu. Největší potenciál k růstu má čínský trh, tamní vláda totiž tyto vozy výrazně zvýhodňuje. V Evropě a USA je zájem spíše o hybridní vozy, které kombinují výhody elektřiny a klasických spalovacích motorů.

V České republice není nákup elektromobilů nikterak zvýhodněn, pro potenciální zákazníky tak není jejich koupě kvůli vysoké ceně atraktivní. Během prvních pěti měsíců tohoto roku bylo u nás prodáno pouze 16 čistě elektrických automobil, z nichž je nejvíce zastoupen Nissan Leaf se sedmi prodanými kusy.


autor:
"na prvním místě je spokojený čtenář"
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.