zpět
712

Biodiesel má v Německu snížit emise vozů

Stále dotěrnější tlak Evropské unie na výrobu ekologicky šetrnějších vozů nutí všechny automobilky, aby hledaly východisko hlavně v alternativních pohonných hmotách.
29.05.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Stále dotěrnější tlak Evropské unie na výrobu ekologicky šetrnějších vozů nutí všechny automobilky, aby hledaly východisko hlavně v alternativních pohonných hmotách.
Zpřísněné emisní limity EU, které začnou platit už za tři roky, totiž narážejí kvůli obrovským nákladům na výzkum a vývoj ekologičtějších motorů na odpor evropských výrobců vozů.

Cílem je snížit emise

Jak včera oznámil list Handelsblatt, konkurenční společnosti Volkswagen a DaimlerChrysler plánují stavbu motorů, které budou poháněny směsí ropných produktů a takzvaného biodieselu, vyrobeného z rostlinného materiálu. Ty mají významně, byť ne zcela, snížit emise oxidu uhelnatého a jiných škodlivin.
Obě společnosti podporují projekt ropného koncernu Royal-Dutch/Shell a firmy Choren, které chtějí dát zřejmě ještě letos do provozu v Německu závod na výrobu biodieselu z řepky olejky a dalších rostlin.
Mluvčí společnosti DaimlerChrysler uvedla, že dosavadní testy s touto příměsí přidávanou do tradičních pohonných hmot jsou velmi úspěšné. Tento německo-americký koncern počítá s tím, že biodiesel se může perspektivně podílet na celkové spotřebě v Evropě až dvaceti procenty.
Méně nadšená touto alternativní pohonnou látkou je bavorská automobilka BMW. Na své internetové stránce poukazuje na to, že její rozšíření bude brzdit nedostatek čerpacích stanic. A dodává, že cestu k omezení zdraví škodlivých emisí spatřuje ve vývoji revolučního pohonu vodíkovými palivovými články. Již v roce 2008 by v okolí Mnichova měly jezdit první sériové modely s touto technologií.
I když jsou ve zkušením provozu auta na ekologicky skoro čistý vodíkový motor na letišti v německém Frankfurtu a autobusy ve Washingtonu, jejich vývoj naráží zatím na mnohá úskalí.

TIP: Automobilky musí snížit emise

Britská firma hlásí průlom

Především se velkým světovým automobilkám nepodařilo palivové články dostatečně miniaturizovat, aby nad přípustnou míru nezvyšovaly hmotnost vozu.
A za druhé řeší zatím nedostatečnou bezpečnost nádrží s tekutým vodíkem. Ten se v článcích mísí s kyslíkem ze vzduchu a vyrábí proud pro elektrický motor.
Agentura Reuters oznámila, že malé britské firmě CMR Fuel Cells se podařilo vyvinout vodíkový motor, který je desetkrát menší než existující modely.
Jedná už podle téhož zdroje o využití svého vynálezu s americkým ministerstvem obrany. Rozšíření vodíkového pohonu je však zatím spíše hudbou budoucnosti. Proto největší světové automobilky soustřeďují svou pozornost na výrobu takzvaného hybridního vozu, využívajícího dvou motorů, spalovacího a elektrického. Jeho výhodou je, že nejen šetří podíl benzínu či nafty, ale splňuje dosavadní emisní normy ve všech zemích.
Od roku 1997 již hybrid vyrábí jeho průkopník, japonská automobilka Toyota. Jeho podíl na japonském a americkém trhu je však zanedbatelný, i když se tam loni odbyt zdvojnásobil. Evropští výrobci zatím o tuto technologii neprojevovali velký zájem.

Porsche hledá alianci s VW

Jak však zjistil list Handelsblatt, společnost Porsche nyní vyjednává s největší evropskou automobilkou Volkswagen o spolupráci při výrobě hybridních vozidel. Nový Cayenne by už měl mít tento pohon a u VW by se mohl týkat modelu Touareg. Volkswagen tuto informaci nechtěl podle deníku "nikterak komentovat".


autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Vymča, 29.05.2005 19:08
Takhle ten nový kajen má opravdu vypadat? :) to by se mi docela líbilo. Vypadá to jak "správná bugatka" :) bude o tom nějaké info?
gordon, 31.05.2005 15:30
Ani nahodou. Vlastne celej clanek je dost pochybnej...
To porsche na obrazku je stare nekolik let, byla to prosta prestavba 911 (996) jistym designerskym studie..
Taky si nejsem jisty informaci o palivovych clancich ve spojitosti s BMW, vsichni vedi, ze BMW vodik spaluje..
A vrcholem je obrazek FCellu (tankujiciho prave plynny vodik) uprostred clanku, ktery by se radoby zabyval naftou z repky..
Usmevny clanek...

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Nejlepší evropské destinace pro dovolenou karavanem

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Jaký benzínový motor pro Alfu Romeo Giulietta?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.