zpět
928

Bezpečí posádek kabrioletů při nehodách roste

Na první pohled jsou kabriolety nebezpečnější než ostatní vozy. Leckoho asi občas napadne, že právě proto by si otevřený automobil raději snad ani nekoupil.
16.08.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Na první pohled jsou kabriolety nebezpečnější než ostatní vozy. Leckoho asi občas napadne, že právě proto by si otevřený automobil raději snad ani nekoupil.

Vzhledem k tomu, že bezpečnost posádek při nehodách je však jedním z nejdůležitějších kritérií při prodeji aut, neustále u nově konstruovaných vozů roste a je už naprosto srovnatelná s bezpečností limuzín či kombíků.
Ve společnosti Volvo Cars například obdržela nedávno Lotta Jakobsson ocenění Safety Engineering Excellence za vynikající výsledky v oblasti bezpečnosti, které uděluje americká Národní správa pro bezpečnost silničního provozu NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration). Lotta Jakobsson totiž významně přispěla nejen k výzkumu zranění při dopravních nehodách, ale také ke konstrukci nových bezpečnostních systémů ve vozech Volvo.
A tak zatímco dříve byly prakticky jedinou ochranou posádky kabrioletů stabilní pevné rámy, nyní už konstruktéři vyvinuli technická zařízení, která nejsou ani vidět a aktivují se prakticky až v okamžik dopravní nehody.
Audi S4 Cabriolet má kromě airbagů chránících posádku vpředu a vzadu (airbagy pro sedící vzadu jsou v opěradlech předních sedaček a dokáží ochránit hlavu i tělo) i bezpečnostní systém umístěný za opěradly zadních sedadel. Jestliže se auto obrátí koly vzhůru, nebo se kutálí, vymrští se dvojice oblouků na pokyn senzorů během několika milisekund nad hlavy posádky. Vzhledem k tomu, že důležitou roli hraje v takových okamžicích i zpevněný rám předního okna, vznikne pro posádku dost prostoru na to, aby neutrpěla tím, že by ji automobil zamáčkl.
Vzhledem k tomu, že kabriolety mají i další bezpečnostní opatření - elektronický stabilizační program ESP s asistentem hydraulických brzd nevyjímaje - dochází k haváriím tohoto typu čím dál méně častěji.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Vybíráme nejlepší diesel pro ojeté Audi A6

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.