0
zpět
1066

Benzín o další desetníky podraží

Na výrazně levnější benzín si Češi ještě budou muset počkat. Včera sice jeho cena mírně klesla, podle firmy Webfarm zlevnil nejprodávanější Natural 95 za poslední týden o 42 haléřů na průměrnou cenu 32,50 koruny za litr.
27.09.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Na výrazně levnější benzín si Češi ještě budou muset počkat. Včera sice jeho cena mírně klesla, podle firmy Webfarm zlevnil nejprodávanější Natural 95 za poslední týden o 42 haléřů na průměrnou cenu 32,50 koruny za litr.

Jenže už dnes začnou velkoobchodníci navážet na čerpací stanice benzín dražší o zhruba 90 haléřů s DPH a naftu dražší o korunu.
A to přesto, že víkendový hurikán Rita nepoškodil zásadním způsobem americké rafinérie a tamější poptávka po dovozu pohonných hmot z Evropy nebude tak vysoká jako při hurikánu Katrina. České ceny se totiž určují podle rotterdamské burzy. A na ní minulý týden benzín zdražoval.
Majitelé pump mají ještě zásoby levnějšího paliva, které budou prodávat zhruba do středy. Poté ale již část z nich cenu navýší. "Když zdraží benzín a nafta o padesát až osmdesát haléřů, musíme zvednout ceny, jinak bychom přestali být rentabilní," říká majitel čerpací stanice Boxit Jaromír Marek.
Jenže z analýzy HN vyplývá, že čerpadláři nyní vydělávají na každém litru benzínu tři koruny. Tedy zhruba o dvě koruny víc než před příchodem hurikánu Katrina.
Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina přesto včera oznámil, že kontroly benzínových pump zatím provádět nebude: "V tomto okamžiku nechystám žádnou další schůzku či kroky."
Nadále bude jen dostávat od pumpařů data o výši marží. "Budeme zjišťovat, zda se nepohybují v podezřelé shodě mezi jednotlivými firmami," prohlásil Pecina.
Do terénu ale již vyrazí kontroloři finančních úřadů, kteří prověří ceny u benzínů Natural 91 a 95 a motorové nafty.
"Šetření zaměříme právě na ceny distributorů a prodejců. Zajímat nás bude i to, jak se vyvíjela cena pro spotřebitele v jednotlivých měsících roku," uvedla mluvčí plzeňského finančního ředitelství Michaela Hošťálková.
To v sousedním Rakousku jsou na distributory mnohem přísnější. Tamější ministr financí Karl-Heinz Grasser včera přímo pohrozil, že pokud pohonné hmoty nezlevní, zdaní distributorům neoprávněně vydělané peníze. Nyní v Rakousku stojí litr Naturalu 95 zhruba 1,18 eura (přibližně 34,90 koruny).
Výrazně levnější benzín nemohou motoristé očekávat ani v následujících měsících. Ropa bude totiž nadále drahá.
Sezóna hurikánů v Mexickém zálivu totiž ještě zdaleka neskončila. Těžba v Iráku, který má druhé největší zásoby ropy na světě, stále kvůli opakovaným sabotážím na ropovodech nedosáhla úrovně před americkou invazí v březnu roku 2003. Na ropná zařízení útočí protivládní povstalci i v deltě řeky Niger, osmém největším nalezišti na světě.
A ve Venezuele prezident Hugo Chávez zase vyhrožuje, že zastaví dodávky ropy do USA: "Hodláme snížit naši vysokou závislost na americkém trhu ropy."
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2021, všechna práva vyhrazena.