0
zpět
1008

Benzín naráz zdražil a jen tak nezlevní

Ceny pohonných hmot v Česku reagují na odliv benzínu z Evropy do USA. Zdražení však českou ekonomiku nezbrzdí.
05.09.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Ceny pohonných hmot v Česku reagují na odliv benzínu z Evropy do USA. Zdražení však českou ekonomiku nezbrzdí.

Víkendové fronty u českých čerpacích stanic vzdáleně připomínaly hysterii z počátku devadesátých let, před zavedením tržních cen pohonných hmot. Nejnovější zdražení - o dvě až tři koruny - je od té doby pravděpodobně nejvýraznější "nárazovou" změnou na cenovkách tuzemských pump.
Ceny se během dvou dnů zvedly průměrně o deset procent a do konce roku se nedá čekat významnější pokles. Levnějším čerpacím stanicím přitom několikanásobně stouply tržby.
"Máme dnes zhruba čtyřikrát víc zákazníků, než je běžné. Berou plnou nádrž a plní i kanystry," řekl zaměstnanec čerpací stanice u Hypernovy v Přerově, kde byl včera litr naturalu ještě za 29,40 koruny. Například v Praze však stál více než 33 korun.

Proč ten skok?
Aktuální příčinou zdražení je nedostatek benzínu v Evropě, odkud jej vykupují Spojené státy. Kvůli výpadku rafinérských kapacit totiž Američanům denně schází desetina potřeby benzínu.
Podle společnosti Čepro, která skladuje a prodává ropné produkty v tuzemsku čerpacím stanicím, je pohonných hmot v republice dostatek. Vyšší poptávku čerpacích stanic předpokládá firma až během týdne, o víkendu ji nezaznamenala.
Některé společnosti, jako Aral, už nakupovaly dražší pohonné hmoty od rafinérií minulý týden. Málokdo čekal s promítnutím do maloobchodních cen u pump až na včerejšek. "Část čerpacích stanic zvýšila cenu už z pátku na sobotu. Ale ne všude, takže v žádném případě na tom nevyděláme, spíš naopak," tvrdí šéf Aralu Martin Durčák. Na zdražení pohonných hmot zřejmě nevydělají ani rafinérie, které také nakupují za vyšší ceny.
V maloobchodních cenách v Česku se s několikaměsíčním zpožděním odráží vývoj cen ropy na světových trzích. Severomořská ropa Brent od počátku roku podražila v Londýně o 65 procent.
V sousedních zemích se ciferníky u pump mění podobně jako u nás. Například v Německu se za litr benzínu platí 1,44 eura (asi 42 koruny) a cena nejspíš překročí 1,50 eura; podle některých předpovědí se před zimní sezónou dostane na 1,80 eura.

Doprava nemá kde šetřit
Do konce roku se domácí růst cen projeví v nákladní a osobní dopravě, soudí Martin Špryňar, šéf Sdružení dopravců Česmad Bohemia. Ceny rostou od počátku roku, nyní se ale tempo zrychluje a dopravci již nevědí, kde ušetřit.
"Jízdné v osobní přepravě se nedá zdražit naráz, zatím jsme nejednali ani o změnách cen nákladní dopravy," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

TIP: Ropa za sedmdesát dolarů: kam až podraží benzín?

Některé zboží může kvůli zvýšení dopravních nákladů podražit, vývoj hospodářství to však nezbrzdí, domnívá se vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. "Růst cen pohonných hmot může mít vliv na inflaci, ne však na HDP," uvedl Jahn. Snížení spotřební daně z paliv, byť jen dočasně, za řešení nepovažuje.

Hrozí celosvětová krize?
Spojeným státům schází v důsledku škod na rafinériích způsobených hurikánem Katarina na 160 miliónů litrů benzínů každý den. Jedno z mála míst, kde ho mohou nakoupit po uvolnění strategických zásob, je Evropa. Spojené státy, které samy spotřebovávají celou čtvrtinu světové produkce ropy a výrobků z ní, mají ve svých rezervách pouze surovou ropu. Do pátku minulého týdne si už Spojené státy nasmlouvaly třicet tankerů pro přepravu paliva přes oceán.
Claude Mandil, šéf Mezinárodní energetické agentury IEA, varuje: "Nedostatek benzínu ve Spojených státech je problémem, který může vyvolat celosvětovou krizi. Už před hurikánem Katarina byl v celém světě krajní nedostatek rafinérských kapacit."
Mandil připomněl, že ve Spojených státech nepracuje polovina rafinérských kapacit. Pokud se to nepodaří rychle napravit, zažijeme podle něj další skokový nárůst ceny benzínu a dalších paliv nad hranici, kterou dokáže světové hospodářství vstřebat bez propadů.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Yeti, 05.09.2005 15:39
Já konkrétně budu jezdit pořád stejně a myslím že mluvím za většinu českých řidičů. Otázkou je, kolik by musel stát litr Naturalu, abych jel na kole...
anonym, 05.09.2005 16:16
já už na kole jezdím 10 let a mám pohodu...(nemluvím o penězích, které jsem ušetřil...)
oranger, 05.09.2005 18:57
Já budu jezdit taky poř¨ád stejně, za 12,40. Kdyby amíci nejezdili ve 4litrech tak by měli benzínu habakuk....
MaClaud, 05.09.2005 21:52
ono by stacilo kdyby tam benzin nestal dolac ale dva....

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Dacia Duster TCe 130 – spotřeba ujde. A co dál?

nejčtenější články

Sportage, Kuga nebo BMW X1? Vybíráme ojetinu do 300 tis. Kč.

Předokolku nebo čtyřkolku? Vybíráme ojetou Octavii TDI

Honda Civic nebo Toyota Auris? Vybíráme ojetinu do 350 tis. Kč.

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.