Auta bez katalyzátoru – jezdí málo a škodí hodně?

Obměna českého vozového parku je velmi pomalá, podle údajů společnosti TÜV SÜD Czech je v registru vozidel až 700 tisíc aut bez katalyzátoru. Dohromady najezdí jen zlomek vzdálenosti oproti novějším autům, vypustí ale 40 % emisí.
11.08.2015, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Průměrné stáří osobních aut u nás je 14,73 roku, o čtvrt roku více, než tomu bylo loni. Může za to malý počet starých aut vyřazovaných z registru a stále větší počet velmi starých ojetin, které se k nám dováží ze zahraničí. Dlouhodobě nedostatečná obměna vozového parku u nás zapříčinila, že 66 % vozidel je starší deseti let. Mezi ně se řadí i skutečně stará auta, vyrobená zhruba do roku 1993, která ještě nejsou vybavena katalyzátorem snižujícím množství škodlivin ve výfukových plynech. Na našich cestách jich jezdí až 700 tisíc, více než polovina jich je starších třiceti let.

Jak vlastně posuzovat množství vypouštěných emisí? Dnes to automobilky řeší především přes CO2, tedy oxid uhličitý, což ve své podstatě není škodlivý plyn, odborníci mu však přičítají velký podíl na vzniku skleníkového efektu. Pokud jde o množství vypouštěného CO2, jsou na tom lépe naftová auta oproti benzínovým. Diesely zase produkují více oxidů dusíku, pevných částic a nespálených uhlovodíků.

Ve zkratce lze říci, že čím starší auto je, tím více škodlivin vypouští. Podle odborníků vozidla bez katalyzátoru ujedou v průměru dva tisíce kilometrů ročně, v celkovém počtu ujetých kilometrů všemi automobily se jedná o cca 4% podíl. Jejich celkové emise oxidů dusíku a nespálených uhlovodíků jsou ale prakticky srovnatelné se sumou emisí vozidel modernějších, to znamená vozů plnících EURO 1, EURO 2, EURO 3, EURO 4 a novějších. Podíl vozů bez katalyzátoru na celkovém znečištění ovzduší se odhaduje na 40 %.

Otázka emisí se u osobních aut v praxi výrazněji řeší od devadesátých let, tedy alespoň v Evropě. Už auta vyrobená v roce 1995, plnící předpisy Euro 1 a Euro 2, produkují zhruba 15 % škodlivin oproti starým vozům bez katalyzátorů. Novější auta vyhovující normám Euro 5 a Euro 6 potom vypouštějí pouze zlomek původních hodnot, jedná se zhruba o tři až čtyři procenta.


autor:
"na prvním místě je spokojený čtenář"
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
David V, 11.08.2015 21:19


Euro II mi přijde ještě relativně pralesní, já si myslím, že optimum bylo Euro IV pro benzín. V podstatě přibyla jen lambda sonda za katem a někde EGR -třeba můj motor Duratec VE z roku 2001 má Euro IV a EGR už zase nemá (pro Euro III v předchozí generaci ho měl).
Jinak daň z chudoby je typická, protože v zásadě postihne nejvíce lidí, kteří se jen obtížně brání.
mykovec, 11.08.2015 22:35
soudruhům z Brusele a Prahy mohlo stačit, už¨proto, že ho mám a na jiný auto, třeba s Euro IV asi mít dlouho nebudu. Lambda a kat je asi maximum, co jsem ochoten v rámci ekologie udělat. Trestat lidi nějakou ekologickou daní za to, že finančně nedosáhnou na modernější auto, mě přijde velmi sprosté. Tím spíš, když je člověk nijak extrovně placen státem (učitel) a snaží se zvýšit porodnost ( 4 potomci). Podle mě je mnohem důležitější, kolik člověk najede km, než to, jakou má auto emisní třídu, pokud je tam teda alespoň to Euro I. A co se EGR ventilu týče, tak jeho zaslepení je podle mě požehnáním pro motor, cpát do motoru spaliny mi přijde jako pěkná zhovadilost
Karel - TipCars.com, 16.08.2015 20:08


Dobrý den, co se průměrného stáří týká, vycházím z oficiálních statistik SDA. K vyčíslení skleníkových plynů: během posledních 650 000 let se koncentrace oxidu uhličitého pohybovala od 180 (ppm) do 270 ppm. V roce 1960 dosáhla cca 313 ppm a v polovině roku 2012 asi 394 ppm. Počet vozidel bez katalyzátoru je veřejně dostupná informace.
Zvirak, 16.08.2015 20:57
Ty Karle, a kdo to před 650 000 lety změřil?
Petr S, 16.08.2015 21:15


Co se nejdriv zeptat Google? http://hp.ujf.cas.cz/~wagner/popclan/ekologie/CO2-rostliny-led.htm


vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.