zpět
542

Airbagy budou mít "oči" a "uši"

Airbagy v automobilech budou zřejmě už zanedlouho optimalizovány či zdokonaleny díky dokonalejším senzorům. K tomuto názoru dospěli nedávno na sympoziu v Karlsruhe odborníci ze 25 zemí vyrábějících automobily.
11.04.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Airbagy v automobilech budou zřejmě už zanedlouho optimalizovány či zdokonaleny díky dokonalejším senzorům. K tomuto názoru dospěli nedávno na sympoziu v Karlsruhe odborníci ze 25 zemí vyrábějících automobily.

Airbag je sice zařízení sloužící ke zvýšení bezpečnosti pasažérů při nárazech auta, ale má i svá rizika. Je paradoxem, že vzhledem k tomu, že jsou airbagy, které jsou mnohdy plněny horkými plyny (a v pokusném stadiu je i jejich plnění horkou vodou) a které se při nárazu aktivují čili nafouknou rychlostí až 250 km/hod., mohou lidem ve voze, jejichž bezpečnost a zdraví mají chránit, dost ublížit, a to i když sedí připoutáni. Takže airbagy, jako zařízení mající sice pomáhat člověku při nehodě, možná zachrání život, ale přitom jej mohou mechanicky poranit.

Jestliže se však použijí airbagy s novými senzory, které zohledňují polohu osoby sedící ve voze, a použije se tzv. adaptivní airbag (míněna je adaptace podle tvaru těla a jeho polohy v sedadle), velmi podstatně se tím snižuje riziko, že airbag po své aplikaci sedící osobě způsobí zranění. Airbagy blízké budoucnosti se budou přizpůsobovat tělu pasažéra, jehož mají ochránit při kolizi vozu.

SENZORY PRE-CRASH
Hodně pozornosti se věnuje v současné době tzv. senzorice pre-crash čili senzorice fungující ještě bezprostředně před nárazem vozu do překážky. Je to či spíše má být zásadní posun kupředu ve srovnání s dnešními bezpečnostními opatřeními v automobilech, která aktivována teprve kontaktem vozu s překážkou, resp. jsou sice aktivována už před ním, ale jsou víceméně pasivní - to je např. upoutání pasažérů bezpečnostními pásy. Napříště bude mít bezpečnostní systém ve voze navíc k tomu také "oči" a "uši", a ty budou reagovat na nebezpečí ještě před kontaktem vozu s překážkou. Senzory typu pre-crash zachycující i akustické podněty umožní spustit airbagový mechanismus rychleji než dosavadní senzory. Důležitým již konkrétním krokem v tomto směru je senzor reagující na hluk CISS (Crash Impact Sound Sensor), který "zabírá" už v řádu milisekund před kolizí a analyzuje okamžitě sílu kolize velice spolehlivě. Jde o senzor vyvíjený firmou Siemens VDO Automotive v Karlsruhe. Bude to velká změna proti dnešním, konvenčním senzorům, které aktivují airbag teprve 25 až 30 milisekund po kolizi. V případě CISS to bude už po 16 milisekundách.

Podle informací zmíněné firmy nabízí tento akustický senzor ještě další přednosti: je možno jej namontovat na jakékoliv místo ve voze, a navíc to přijde majitele vozu levněji, protože jeden senzor CISS nahradí hned několik dosud používaných senzorů. CISS má být uveden na trh v příštím roce.

PROPOJENÍ RŮZNÝCH DRUHŮ SENZORŮ
Na sympoziu se hovořilo o rozšiřování auto - senzoriky ve směrech, jako je ultrazvuk, infračervené paprsky, radar a optické kamery, které také dokážou zaregistrovat nebezpečí a varovat před ním i bezprostředně či krátce před nárazem, a samozřejmě aktivovat airbag. Dokážou také registrovat veškeré dění ve voze a bezprostředním jeho okolí nejen před kolizí a během ní, ale i po ní. Což je důležité z hlediska následného vyšetřování kolize a zjišťování jejích příčin. Pracuje se také na tom, aby se zmíněné senzorové a registrační techniky lépe ve voze propojily.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Vymča, 11.04.2005 18:16
Tak určitě je to dobře, že to tak rychle jde kupředu! Někdy ty airbagy můžou být i fakt docela nebezpečné. Jeden můj kamarád rozmlátil půjčenou X5 o panely vedle silnice (ve 104km/h). a airbag mu propálil svetr, jak byl vřelý.
yeti, 11.04.2005 19:53
JOJO, bourat je radost!
MaClaud, 11.04.2005 20:52
lepsi mit propalenej svetr nez roztlouklou hlavu.... )

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Koupit ojetý Fiat Dobló 1,6 MultiJet?

nejčtenější články

Jaký vybrat dieselový motor pro Volvo V70?

Koupit Lancii Thesis s motorem 2,4 Multijet?

Jaký je motor 1,4 TDI ve Škodě Fabia III?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.