zpět
9088

Pečujeme o své auto: Nefunkční klimatizace a kolik mne to bude stát? (13. díl)

Klimatizace si žádá pravidelnou údržbu. Dnes poradíme, co kontrolovat a co se na klimatizaci může pokazit. A přidáme i orientační ceny.
07.12.2017, naše téma

hodnocení článku: 3.7 z 5 (74%)
hodnoceno: 3x
vaše hodnocení: -
Pokud vám na autě nefunguje klimatizace, v létě to určitě poznáte. Klimatizace ale pomáhá i v zimě kdy si poradí se vzdušnou vlhkostí - například po chladné noci se se zapnutou klimatizací mnohem rychleji zbavíte orosených oken. Pokud se po zapnutí klimatizace začne ozývat podezřelý hluk, je na místě navštívit autoservis. Bez zbytečného odkladu řešte i nepříjemný zápach, který indikuje ucpaný kabinový filtr, nebo problém s odtokem kondenzátu. V autobazaru se na zkoušku funkčnosti klimatizace používá infračervený teploměr, který měří teplotu vzduchu vycházející z ventilačních výdechů.

Pojďme si na začátek vysvětlit, jak vlastně klimatizace funguje. Chod celého systému zajišťuje kompresor napojený na motor, který jej roztáčí. Kompresor potřebuje ke svému správnému chodu speciální olej, bez nějž by se okamžitě zadřel. Díky kompresoru se stlačí plynné médium natolik, že se zahřeje a pak přejde do kondenzátoru, kde se promění v kapalinu. Ta pak putuje pod tlakem do výparníku, kde pomocí termostatického expanzního ventilu dojde k prudkému snížení tlaku, při kterém se rychle sníží i teplota média, jež se opět promění na plyn o nízké teplotě. A právě v této fázi pak klimatizační systém pomocí ventilátorů vhání do interiéru vozidla chladný vzduch. Nikoliv však chladicí médium, ale vzduch nasátý z venku nebo z interiéru vozu, který se ve styku s výparníkem ochladil. Médium v systému pak putuje opět do kompresoru, který je stlačí a celý cyklus se opakuje.

Co se tedy vlastně s klimatizací může stát? Možností je několik:

1) Klimatizace nechladí, nebo chladí málo. Dochází k netěsnostem chladícího okruhu - pak nemá smysl opětovné naplnění, ale je třeba zjistit místo úniku.
2) Klimatizace chladí, ale zapáchá. Je ucpaný odtok pro kondenzát, je tedy potřeba odtok ručně vyčistit.
3) Klimatizace nechladí - došlo k závadě kompresoru, což vyřeší autoservis.
4) Klimatizace chladí, ale zapáchá. Je zanesený kabinový filtr (možnost vyměnit svépomocí, nebo v autoservisu). Kvalitní kabinový filtr chrání posádku vozu proti pylu, prachu, sazím a dalším nečistotám. Měňte jej preventivně po 15 tis. km, nebo každý rok.

Takto vypadá kabinový filtr. Jeho stav si můžete zkontrolovat svépomocí.
Preventivní kontrola těsnosti a doplnění klimatizace před létem stojí kolem 500 Kč. Dezinfekce chladícího okruhu vás přijde na několik stovek, kabinové filtry se pohybují od 150 Kč výše. Chladivo do klimatizace se platí podle množství udávaného v gramech, orientační cena je 1,7 Kč/gram.
Při pravidelných kontrolách klimatizace se v autoservisu také musí zjišťovat množství chladicího média. Vlivem netěsností systému jej může za rok uniknout až 20 procent. Čím méně média se v klimatizačním systému nachází, tím více klesá jeho účinnost. Při kontrolách v servisech je tedy namístě požadovat nejen vyčištění systému klimatizace a případné doplnění chladicího média, ale také prověření těsnosti celé soustavy. To se provádí pomocí fluorescenčních přípravků, které snadno a rychle indikují případné úniky. Takový úkon vás pak bude stát kolem 1000 Kč, pak ale musíte ještě zaplatit za doplnění chladiva. Její součástí by měla být i kontrola funkce kompresoru klimatizace a doplnění předepsaného oleje.
další díly
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
joem, 07.12.2017 09:22
Byl jsem na údržbě ohledem kontroly a doplnění a do dvou týdnů mi přestala klíma fungovat úplně a přeplo se to do režimu, kdy větrák pořád fouká a na displeji ukazuje, že klimatizace je nefunkční. Někdo říkal, že by to mohlo být čidlo. Nevíte poradit? Jedná se o Jaguár X-type. Díky
sheogorath, 07.12.2017 10:44
To bych spis jel zpatky tam, kde to doplnovali. Predtim fungovala?
joem, 07.12.2017 11:17
ano fungovala, ale k nim bych už radši nejel :(

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.