Pečujeme o své auto: jak svépomocí měnit žárovky? (10. díl)

Výměna žárovek byla dříve základním úkonem, který zvládal každý řidič. U moderních automobilů už nemusí být demontáž a montáž žárovky vůbec snadná, nezřídka pak tuto operaci provádí pouze odborný servis. Přesto se pokusíme o stručný návod, jak si nefunkční žárovku ve vozidle vyměnit svépomocí.
16.11.2017, naše téma

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Nejdříve k té jednodušší variantě. Pokud přestane svítit osvětlení v interiéru, na zadní SPZ, nebo v zadní lampě, jde většinou o velmi dobře přístupná místa. Přesto - před začátkem výměny je dobré zhodnotit, zda ji opravu zvládnete svépomocí, či nikoli. A také si musíte být jistí, že za nefungující osvětlení může žárovka. Často je příčina jinde, například ve vadné elektroistalaci. Pokud za problémem stojí přepálené vlákno žárovky, je nejdříve třeba odstranit kryty světla - někdy to lze udělat z exteriéru, někdy z interiéru. Musíte se zkrátka dostat k žárovce. Tu z patice vyjmete lehkým zatlačením a pootočením. Zkontrolujte ji, stejně jako stav patice, hlavně její korozi. Pokud je objímka znečištěna, vyčistěte kontaktní plochy. Při manipulaci se žárovkou se jí nedotýkejte prsty, ale používejte rukavice, nebo hadřík. Otisky prstů na skle by mohly zapříčinit její následné prasknutí. Kontaktní plochy můžete ošetřit tukem, který zabrání korozi. Následně opačným postupem namontujte novou žárovku (pozor, musí být stejného výkonu) a otestujte její funkčnost. Pokud je stále nefunkční, bude pravděpodobně problém v elektroinstalaci vozu.

Samostatnou kapitolou je výměna žárovky v hlavním světlometu. Bývá složitější, u některých vozidel je svépomocí nerealizovatelná, nebo musíte vůz zvednout na zvedák a ke světlometu se složitě dostávat od podběhu předních kol. Často se musí demontovat celý světlomet, na žárovky se pak dostanete po odjištění plastových patek. Postup je v těchto případech hodně individuální a naleznete jej v manuálu k vašemu vozu. Například u Škody Octavie se k žárovkám dostanete z motorového prostoru jednoduchým sejmutím plastové krytky, následně už ji stačí i s konektorem vytáhnout ze světlometu. Po demontáži každopádně do patice nasuňte novou žárovku, kterou by nemělo být možno nasadit špatně díky pojistce. Následně hlavně u vozidel staršího data výroby nezapomeňte připojit konektory nebo naistalovat všechny držáky a spony, které žárovku, popř. světlomet fixují v požadované poloze. Na závěr nezapomeňte provést kontrolu žárovky, případně seřízení světlometů. Připomínám, že je nutné používat žárovku schváleného typu. Některé vozy využívají pro každý druh světel (denní a dálková) vlastní žárovku, jinde slouží jedna dvouvláknová žárovka pro více světel.
další díly
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.