Škoda 120 slouží i po dvaceti letech
 
 
 
 
 
 

Škoda 120 slouží i po dvaceti letech

již zítra na TipCars.com

Seat Leon 1.0 TSI - tříválec překvapil
nejčtenější články
1. Ojetou Octavii s 1,4 TSI nebo 1,8 TSI?
2. Volkswagen Phaeton - nedoceněná ojetina
3. Jaký je starší Renault Vel Satis s motorem 2.0 dCi?
 
Majitel Škody 120 po deseti letech provozu říká: "S autem se lze standardně pohybovat a ceny oprav jsou takřka za hubičku, což je zároveň hlavní a jediná deviza tohoto auta. To z něj činí stálici našich silnic."
hodnocení článku 5.0 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda 120
Značka:Škoda
Model:120
Typ: 
Karoserie:sedan
Obsah motoru:1174
Palivo:benzín
Rok výroby:1988
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:71 000
Najeto km nyní:94 170
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:10 let
Průměrná spotřeba:8 l
Poruchy:motor, karoserie, podvozek
Předchozí vozidlo: 
Vůz jsem dostal po rodičích roku 1998 v zachovalém stavu, který odpovídal účelu (víkendový chatový vůz od jara do podzimu). Díky znalosti celé jeho historie nebylo potřeba měnit zpočátku žádné díly a vůz bez problémů jezdil, jen s dolíváním oleje, vody a benzinu.
Jízdní vlastnosti jsou na dnešní poměry naprosto žalostné. Úzké pneumatiky si s udržením vozu na silnici moc hlavu nelámou, tomu statečně sekundují neúčinné tlumiče s mizerným podvozkem. Jediná výhoda je, že mimořádně slaboučký 37kW motor nedokáže 860 kg pohotovostní hmostnosti rozhýbat moc agilně, takže i mizerné a vadnoucí přední kotouče ve spolupráci se zadními bubny dokáží nenaložený vůz včas umravnit.

Vlastníte vůz značky Škoda? Podělte se s ostatními o své zkušenosti ZDE!

Spotřeba je přímo úměrná stylu ježdění. Ve městě a na dálnici při 120 km/h si řekne o 9-12 litrů, jako doma je na okreskách, při osmdesáti km/h se spotřeba pohybuje kolem 6-7 l.
Poměrně zdařilé jsou terénní schopnosti, kdy se díky zatížené zadní hnané nápravě vyškrábe po celý rok snad kamkoliv, bohužel nízko položená olejová vana značně limituje průchodnost.
Interiér je s ergonomičností a praktičností na tom bídně, k tomu přispívá chybějící cyklovač, opěrky hlavy, účinné vytápění, nadměrný hluk a typický pach oleje, benzinu a umělých hmot, který nevyčpel ani po dvaceti letech.
Vyjímku interiéru tvoří sedadla, ve kterých se člověk i po 200 km cítí relativně pohodlně a cestující vzadu ocení poměrně štědré místo pro kolena, o kterém by si třeba octavia 1 mohla nechat jen zdát. Ovšem absence bezpečnostních prvků je pověstná a nepraktičnost úložných prostor jakbysmet. Kufr v předku auta je spíše symbolický a umisťování věcí do něj připomíná hru tetris. Kapota otvíraná do strany vám v dešti bezpečně zaručí zmoknutí nákladu, stejně tak nemožnost otevření s plnými rukami. Otevírání kufru z místa spolujezdce a bezzámkový systém má pozitivní dopad na zloděje, málokterý ví, jak se otvírá, a jen díky tomu mi už dvakrát zůstaly věci v kufru od nich uchráněny.
Škodovka je extrémně náchylná k přehřátí v horku, opravdu stačí chvilka nepozornosti a ani ručně spínaný ventilátor a naplno puštěné topení to nezachrání. V zimě naopak vůz trpí zamrzáním zámků, ruční brzdy a těsnění kolem dveří.
Řazení jde ztuha s dlouhými jednotlivými drahami, jednička nejde občas napoprvé, na dvojku z vyšších převodových stupňů se podřazuje velmi těžko a zařadit zpátečku je spíš loterie.
Řízení během jízdy kolem 80 km/h drží stopu jistě, ovšem se zvyšující se rychlostí (tak nad 120 km/h) se vůz stává doslova neovladatelným, naopak při parkování absence posilovače dá zabrat, obzvláště je-li kufr nebo vůz naložen. Výtečný je ovšem výhled z vozu a rejd, kde s jinými vozy musím najet na několikrát, to škodovka zvládne najednou. Výhodou poměrně vysokých pneumatik je i to, že si člověk o obrubník nepoškodí disky.
Na nedostatek rzi si rozhodně nemohu stěžovat, první to odnesly prahy, pak pochopitelně podvozek a teď i lemy zadních blatníků. Poměrně náchylný na korozi je i přední spojler, horní límce předních blatníků a samozřejmě výfuk, který z druhovýroby vydrží neděravý v zimním provozu tři roky.
I přes tyto nedostatky se lze autem standardně pohybovat a jelikož ceny oprav jsou takřka za hubičku, tak je to zároveň hlavní a jediná deviza tohoto auta, což z něj činí stálici našich silnic.
Poruchy za 20 tisíc km: prohnuté víčko karburátoru, ucpané olejové kanálky usazeninami, rozdrolené ložisko spojky, tekoucí ložisko vodní pumpy, prasklá zadní pružina, vadná membrána posilovače brzd, tekoucí brzdová prasátka, spotřeba oleje 1 l/1 000 km a 2l vody, prasklý náhon tachometru, nezadržitelně postupující rez karoserie.
KladyZápory
levné a dostupné díly a údržba spotřeba
koncepčně jednoduché a nenáročné jízdní vlastnosti a komfort jízdy
terénní vlastnosti výkon motoru
bytelnost i při špatném zacházení uspořádání karoserie a její koroze
 bezpečnost

Spolehlivost
3
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
1
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? určitě nehodnocení
brzdy
5
design
4
dílenské zpracování
4
dynamika motoru
5
jízdní komfort
5
ovladatelnost
4
prostornost
4
pružnost motoru
5
řazení
5
řízení
4
sedadla
2
spotřeba
5
výhled z vozu
1
zavazadelník
5
celkové hodnocení - průměr:
4.14
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).
   Líbí se vám článek? Sdílejte ho, prosím.
diskuzní fórum
poslední příspěvky
- 18.08.2008 12:59 
klobrch napsal:
Já bych Š 120 neztracoval. Pokud projde legální STK ( ne, že dáš velkej TP a 1000,- k tomu a máš na dva roky zase vystaráno), tak je pro začínající řidiče určitě vhodnější než 150 k bavorák. Ale fakt je, že už je to auto na cesty maximálně tak do 100 km. Na druhou stranu mám kámoše, kterej před třemi lety s Velorexem projel celou Evropu včetně Anglie a Skotska. A dále není vhodné se Š 120 jezdit v hustém dešti nebo v mlze, protože zadní světla tak mizerně svítí, že je vidět až na poslední chvíli...
A od čeho je asi v zákoně povinná zadní mlhovka?
- 08.09.2008 13:59 
anonym napsal:
proč má auto člověk na ujetí 193 km měsíčně?
Tak si zkus těch 193km měsíčně nachodit pěšky. Pěkně cca 6,5km každý den. Hned budeš vědět, proč má ten dotyčnej auto.
- 15.09.2008 16:00 
anonym napsal:
Měl jsem tu čest řídit tenhle šrot před 12. lety a jsem rád,že jsem přežit.Tenhle krám nebrzdí,nejede,netopí,nechladí,řazení je jako míchat guláš,nebezpečné jízdní vlastnosti-lehký předek a žádná ochrana pro posádku.Ano jsou lidé kterým stačí a nechtějí své peníze investovat do kusu plechu,který ztrácí na ceně.Myslím si,že se dá dnes v klidu koupit auto za solidní cenu,buď nové či jeté.Chlap,který nechá vozit svoje děti a a maminu v tomle šrotu a jemu pobobném by zasloužil vykastrovat.Hlavně,že ...
No vidíš to, před 12 lety jsem s ní absolvoval 1200 km z Itálie domů, po italských dálnicích průměr! 120 km/h, včetně českých okresek, zastávek a hranic celkem za 16 hodin. Teda měl jsem kliku - byl svátek Nanebezvzetí panny Marie a první auta jsem začal potkávat až před Vídní Ale je fakt, že to byla poslední 120ka model 1988, i když čtyřkvalt. Škoda, že mně ji pak zrušil nárazem zezadu při 70-ce žigulem 74-letej důchodce Byla to nejlíp jezdící 120ka široko daleko.
- 11.02.2010 11:20 
anonym napsal:
Měl jsem během několika let vždy škodu 100, perfektní autíčko téměř bez poruch a když už, tak opravu zvládnul prakticky kde kdo. Perfektní na sněhu i v blátě, můžu jen chválit až teda na to topení v zimě
Mám Š110R a po zkušenostech s vozy řady 120 musím říct, že kvalita a promyšlenost vozidel šla v 80. letech hodně dolů, a s bezpečností to taky není tak hrozné, tedy nesmíte srovnávat s moderními auty, ale například takový Golf I generace, kdy se vám při nárazu v 5O km/h posadí motor na klín nebude v bezpečnosti taky žádná výhra a VW na něm teď staví reklamu
- 11.02.2010 11:21 
anonym napsal:
Měl jsem během několika let vždy škodu 100, perfektní autíčko téměř bez poruch a když už, tak opravu zvládnul prakticky kde kdo. Perfektní na sněhu i v blátě, můžu jen chválit až teda na to topení v zimě
Mám Š110R a po zkušenostech s vozy řady 120 musím říct, že kvalita a promyšlenost vozidel šla v 80. letech hodně dolů, a s bezpečností to taky není tak hrozné, tedy nesmíte srovnávat s moderními auty, ale například takový Golf I generace, kdy se vám při nárazu v 5O km/h posadí motor na klín nebude v bezpečnosti taky žádná výhra a VW na něm teď staví reklamu
 
   
 
 
 
 
      
sledovat toto téma
 
 
home
 
nabídka vozidel
 
magazín
 
adresář
 
můj TipCars
 
informace
 
česky
 výběrový formulář 
 
hledaný text:
značka:
model:
sekce:
vyčistit
 
 
   
 
 
 
/ 0 (0)
zobrazovat po záznamech
 
 
   
 
Škoda 120 sl ...