Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Hyundai Grandeur 2,2 CRDi - test spotřeby

Testy
Petr Šikl | 10.08.2007
dalších 69 fotek
foto: Petr Šikl
U limuzín očekávám minimálně šestiválcové zážehové motory vyznačující se tichým a kultivovaným projevem. Poslední dobou se však u vozů vyšší střední třídy stále častěji objevují čtyřválcové vznětové motory. Řidiči je prostě chtějí. Dnes se tedy na jeden takový podíváme.
Vyšší střední třídě již několik let kraluje Škoda s modelem SuperB, kterou následuje Audi A6, BMW 5, Mercedes-Benz třídy E a Volvo S80. V prestižním segmentu se snaží uchytit i automobily z dálného východu. Jedním takovým je Hyundai Grandeur. Korejská automobilka model Grandeur nabízí se dvěma motory, benzínovým šestiválcem o objemu 3,3 litru a vznětovou dva-dvojkou CRDi, která poháněla testovaný vůz. Může být tento diesel pod kapotou limuzíny vůbec úsporný?

zdvihový objem motoru (ccm3)

2188

 
maximální výkon motoru (kW (k) / ot./min.)

114 (155) / 4000

 
točivý moment motoru (Nm. / ot./min.)

343 / 1800-2500

 
délka (mm)

4895

 
šířka (mm)

1865

 
výška (mm)

1490

 
rozvor (mm)

2780

 
provozní / celková hmotnost (kg)

1792 / 2280

 
zrychlení 0-100 km/h (s)

11,4

 
maximální rychlost (km/h)

202

 
objem zavazadlového prostoru (l)

523

 
objem palivové nádrže (l)

75

 

Podmínky testu: Ve voze cestoval řidič a spolujezdec. Teplota vzduchu se pohybovala v rozmezí 31-32°C a doprava v hlavním městě i mimo něj byla celkem plynulá. Na dálnici panoval řídký provoz. Vůz měl v době testu najeto mírně přes 17500 kilometrů a tankovaným palivem se stala motorová nafta. Tankování probíhalo u stejného stojanu na stejné čerpací stanici, vždy až po okraj nádrže. (Naměřené údaje porovnám závěrem testu s údaji palubního počítače).

TIP: TEST SPOTŘEBY: Volvo C30 T5

Popis trasy: trasa začíná u čerpací stanice na Plzeňské ulici směrem do centra. Po úplném dotankování palivové nádrže trasa pokračuje cca 500 metrů dále směrem do centra, kde na světelné křižovatce odbočuji doprava do Jinonické ulice. Následuje Klikatá, Karlštejnská, Řeporyjská. To se již dostávám na Jeremiášovou ulici, ze které zanedlouho odbočuji ulicí Smíchovská do městské části Řeporyje. Odtud "frčím" Dalejskou pod železniční viadukt směrem na obec Zadní Kopanina před kterou opět odbočuji prudce doprava a směřuji na obec Ořech. Následuje Chýnice, Kuchař, Vysoký Újezd, Lužce a konečně v Loděnicích najíždím na dálnici D5 po které pokračuji až na její konec, kde sjíždím Bucharovou ulicí zpět do Motola na Plzeňskou a posléze končím na místě výjezdu.

Celý okruh měří 47-48,2 km. Podíl dálnice, obce a komunikace mimo obce je vždy zastoupen přibližně třetinovým podílem.

Okruh I. aneb ekonomicky a komfortně - po dotankování nádrže po samé hrdlo vyrážím od čerpací stanice směrem do centra. Celkem plynulý provoz střídá na okraji Prahy překážka v podobě výkopových prací. Provoz je řízen přenosným semaforem, který představuje ztrátu několika minut. Po výjezdu z obce je provoz řidčí, přesto jsem nucen několikrát úplně zastavit, abych se vyhnul bagru a poté traktoru. Po nájezdu na dálnici a dodržuji konstantní rychlost 110 kilometrů v hodině a průměrná spotřeba klesá z počátečních osmi litrů až na závěrečných 7,1. Po dojezdu vykazuje palubní počítač průměrnou spotřebu 7,1 litru na 100 kilometrů. Trasu dokončuji za 53 minut průměrnou rychlostí 52 km/h.

Hyundai Grandeur

 

průměrná spotřeba na 100 km dle PP (l)

 

cena paliva na 100 km (Kč)*

 
okruh I.

7,1

 

205,90

 
okruh II.

10,0

 

290,00

 
rozdíl: 

- 1,6

 

-84,10

 

* - v přepočtu 29,00 Kč za litr (cena v době testu)

Okruh II. aneb podruhé o něco svižněji - po dotankování usedám opět za volant a vyrážím na druhé kolečko. Tentokrát svižněji za častějšího využívání veškerého výkonu motoru. Na semaforech praktikuji rychlé rozjezdy na předepsanou rychlost. Na přenosném semaforu opět chytám červenou a o něco dále mě zastavuje na téměř pět minut nákladní vůz vyjíždějící ze stavby, který se nemohl díky své délce dobře vytočit a nebylo ho kudy objet. Po nájezdu na dálnici panuje zvýšený provoz, ale dojezdový čas to již nikterak neovlivňuje. Rychlostní limit na dálnici chvílemi překračuji a celý okruh dokončuji za podprůměrných 48 minut průměrnou rychlostí 58 km/h a palubní počítač vykazuje spotřebu rovných 10,0 litru nafty/100 km.

V další tabulce se podíváme na odchylku průměrné spotřeby naměřené palubním počítačem ve srovnání s námi naměřenou spotřebou pomocí dotankování do úplně plné nádrže.

odchylka palubního počítače:

 

okruh I.

 

okruh II.

 
průměrná spotřeba dle PP (l/100 km)

7,1

 

10,0

 
průměrná spotřeba dle dotankování (l/ 100km)

7,3

 

10,2

 
rozdíl hodnot (l/100 km) 

+ 0,2

 

+ 0,2

 

Z tabulky je patrný naprosto shodný téměř zanedbatelný rozdíl naměřených výsledných hodnot v prvním i druhém případě. Palubní počítač v prvním i druhém případě naměřil o 0,2 litru menší spotřebu než já formou dotankování.

dosažené jízdní výkony dle PP

 

okruh I.

 

okruh II.

 
čas (min.)

53

 

48

 
průměrná rychlost (km/h)

52

 

58

 

V poslední tabulce porovnám jednotlivé údaje průměrné spotřeby prezentované výrobcem s mnou naměřenými hodnotami průměrné spotřeby dle palubního počítače. Ve městě jsem jezdil s touto limuzínou v průměru za 9,9 litru, což je 0,5 litru méně než udává výrobce. Mimo město si motor Grandeura řekl o rovných 7,0 l/100 km, což je dáno především absencí šestého rychlostního stupně a dlouhou pětkou. Při cestách pouze po dálnici na hranici rychlostního limitu si dieselový agregát říká o litr méně. V kombinovaném provozu se většinou vejdete do 8 litrů na 100 km, což odpovídá údajům výrobce.

Hyundai Grandeur

 

hodnoty udávané výrobcem:

 

hodnoty naměřené dle PP:

 

rozdíl:

 

město: (l/100 km)

 

10,4

 

9,9

 

-0,5

 

mimo město: (l/100 km)

 

6,4

 

7,0

 

+0,6

 

kombinace: (l/100km)

 

7,9

 

7,8

 

-0,1

 

Závěr:

Největší vůz automobilky Hyundai vybavený moderním vznětovým agregátem umí být i přes spojení s pouze s pětistupňovou automatickou převodovkou celkem úsporný. Při dodržování rychlostních limitů lze bez problému jezdit pod hranicí osmi litrů, jak deklaruje výrobce. Pro ostřejší jízdu je nutné držet plynový pedál na podlaze a lze tak dosáhnout spotřeby atakující hranici 20 litrů, což je příliš. Věřte však, že s tímto vozem budete jezdit celkem klidně a užívat si pohodlí. Spotřeba by v tomto případě neměla přesáhnout hodnotu 10-ti litrů, což je vzhledem k velikosti tohoto automobilu velmi slušný výsledek. Ještě dodám, že Grandeur dokončil týdenní redakční test s průměrnou spotřebou 8,1 litru paliva včetně zkoušek dynamiky.

Hodnocení článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
anonym, 10.08.2007 17:01
Este sam seba doplnim, ze tento Grandeur sice nevyzera az tak zle, ale stále je to Korejec na prvy pohlad+ten interier je dost ubohy. Jediny Korejec co sa mi paci, je Kia Ceed. Mali by sa konecne nad sebou zamysliet a najat si dobreho europskeho dizajnera, toto nikoho neoslni a uz obzvlast nie v tejto triede.
anonym, 11.08.2007 18:29
že se ti to nelíbí je tvoje věc...design karoserie je taková klasika.Jak tu někdo řekl zád mazdy či cariny atd. Nicméně ošklivý mi to nepřijde. Naopak design uvnitř se mi líbí moc, barva dřeva, palubka, podsvícení atd. Přijde mi vnitřek svěží..Jen by mě zajímala kvalita zpracování a jízdní vlastnosti po 100-200tis km...Bohužel nejsem tak bohatý tak se raději budu držet Japonců jako je Toyota Camry, Lexus..
anonym, 12.08.2007 11:20
Jen poznamku na okraj. V uvodu clanku se autor jmenuje vozy vyssi stredni tridy a zminuje i Skodu Superb. Osobne si myslim, ze Superb se neda srovnat s ostatnimi zminenymi vozy jako Volvo S80, MB E-klasse nebo BMW 5. Nevim, jak je na tom testovany Hyundai, ale s ostatnimi vozy zkusenost mam a pridat k tomu Superba...?
Petr - TipCars.com, 13.08.2007 06:48
Škoda SuperB spadá podle obchodních tříd Svazu dovozců automobilů právě do vyšší střední třídy po bok testovaného Grandeura, BMW 5, Citroëna C6, Hondy Legend, MB E-třídy, Lexusu GS nebo Audi A6. Osobně bych SuperB zařadil o třídu níže, bohužel si nemohu automobily řadit jak chci. Proto vycházím alespoň z údajů SDA.
anonym, 13.08.2007 17:06
Aspoň z toho nemám blbý pocit sám. Tušil jsem, že v tom bude nějaký obchodní háček.
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů