BMW 135i Coupé: dobře utajená síla
 
 
 
 
 
 

BMW 135i Coupé: dobře utajená síla

již zítra na TipCars.com

Saab 9-3 - čerstvá láska
nejčtenější články
1. Ojetou Octavii s 1,4 TSI nebo 1,8 TSI?
2. Vyplatí se ojetý Mercedes-Benz S za 600 tisíc korun?
3. Volkswagen Phaeton - nedoceněná ojetina
 
Stísněný prostor pro posádku, velkorysé místo pro zavazadla a famózní výkon motoru. Tak vypadá nejmenší kupé od BMW, které rozdělí fanoušky této značky na dva tábory.
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
BMW Řada 1

BMW Serie 1 CoupéKdyž automobilka vezme malý hatchback, kterému odejme třetí dveře a naroubuje rozměrný kufr, obvykle vznikne auto pro nemajetnou rodinu z rozvojové země. Když ovšem totéž udělá BMW, vznikne bizarní vůz pro nepočetnou klientelu, která si může dovolit za "ošklivý sedan" vydat kolem jednoho milionu korun.
Příběh BMW 1 Coupé zkrátka není příběhem Renaultu Clio, ze kterého se nakonec zrodila rozpočtová thalia. Německá automobilka má za to, že tohle auto, jakkoliv se jeví poněkud exoticky, budou kupovat především výstřední boháči se smyslem pro diskrétní nenápadnost. Navenek se totiž kupé tváří nanejvýš asketicky. Chromování má pouze v podobě rámečku na masce chladiče, chybí dokonce i ozdobné koncovky výfuku. Kdo ale nadzvedne přední kapotu, najde - v případě benzinových motorů - vždy jen šestiválec. Testovaná špičková verze má třílitrový motor dokonce posílen o dvě paralelně zapojená turbodmychadla, která mu dávají sílu tří stovek koní. Kdyby si takovou porci chtěl někdo dopřát v jedničce s karoserií hatchback, má prostě smůlu.

Sporťák s rodinným kufrem
BMW Serie 1 CoupéAčkoliv na to malé bavorské kupé zvenku vůbec nevypadá, uvnitř jde o čistě sportovní vůz. Už samotné usedání za volant do nízko umístěných sedadel probíhá stylem, který dobře popsal hlavní hrdina filmu Vrchní, prchni: Pokrčit a mírně zaklonit. A jestliže se cestující na předních sedačkách cítí jen poněkud "obestavěni", ti vzadu bojují se skutečným nedostatkem místa. Trochu krkolomný je už samotný přístup k zadním sedadlům, především je tu však citelně málo místa pro nohy. Chybí i odkládací prostory. Pokud tu už jsou, pak se do nich vejdou jen drobnosti.
Zcela odlišná situace panuje pod víkem zavazadlového prostoru. Se svými 370 litry objemu se kufr blíží parametrům rodinného auta. Kdo ještě před chvílí v interiéru přemýšlel, kam odložit mobilní telefon, bude velkorysostí zavazadlového prostoru zaskočen.

Nechcete řadit? Nemusíte
BMW Serie 1 CoupéJakkoliv se může nepoměr mezi prostorem pro posádku a zavazadla jevit jako zábavný paradox, ještě více legrace zažijete s novým šestiválcem pod kapotou. Především - jen málokterý benzinový motor potřebuje k životu tak nízké otáčky jako tenhle. Když se šofér důsledně řídí pokyny displeje, který mu sděluje, kdy a kam má řadit, pak s údivem zjistí, že motor žádá vyšší převodový stupeň už při dvanácti stech otáčkách. Podřazení na nižší stupeň signalizuje až poté, co otáčky klesnou pod tisícovku. Tedy na hodnotu, kdy už by většina benzinových motorů dodýchala.
Za skutečnost, že se motor může jen líně převalovat a přesto mít dobrý zátah, mohou dvě malá turbodmychadla. Ta pomohla snížit otáčky vrcholu točivého momentu na méně než polovinu. Zatímco bez přeplňování má konstrukčně shodný šestiválec v sesterském modelu 125i maximum na 2750 otáčkách, jeho silnější příbuzný 135i s turbem dosáhne vrcholu už od hodnoty 1300 otáček.
Motor si tak klidně nechá líbit jízdu po městě na šestý rychlostní stupeň, jeho proměna v dravce je však dílem okamžiku: stačí podřadit o dva stupně a sešlápnout plynový pedál. Chlácholivý zvuk šestiválce se rázem změní ve frackovitý vřískot a kdo není na změnu připraven, tomu se z akcelerace zatočí hlava.

Tvrdě vydřená jízda
BMW Serie 1 CoupéProměna nenápaného kupátka v nekompromisní sportovní mašinu je vrcholným a zároveň i trochu poťouchlým číslem tohoto vozu. Předznamenává ale také vlastnosti, které nemusí vyhovovat každému. BMW vždy razilo heslo, že jízdu si musí řidič odpracovat: ovládání volantu, pedálů i řazení jde u všech sportovně laděných bavoráků ztuha a pro šestiválce to platí dvojnásob. Podvozek se s posádkou rovněž příliš nemazlí, i když skutečně tvrdé rázy do kabiny nepronikají. A chcete-li mít auto schopné zrychlit na stovku za pět vteřin, smiřte se s faktem, že po městě spotřeba benzinu nikdy neklesne pod dvanáct litrů. Naproti tomu na volné silnici se dá při snaze o úsporu jezdit i za osm litrů, což je vzhledem k podávaným výkonům skvělý výsledek.
Dost možná, že pro většinu řidičů je kompaktní kupé se třemi sty koňmi pod kapotou trochu silná káva. Pro někoho však může být exotem, který nabízí nevídané kvality v podobě zadního pohonu a podélně umístěného šestiválce. A jestli je tohle BMW krásné, nebo naopak ošklivé, si musí každý rozhodnout sám.

+ jízdní vlastnosti- stísněný interiér
+ výkonný a relativně úsporný motor- vzhledem k ceně skromná základní výbava
+ prostorný kufr 
+ dobrý výhled z vozu 

Motor  
- objemV6 - 2979 cm3
- výkon225 kW/306 k/5800 ot./min
- toč. moment400 Nm/1300-5000 ot./min
Rozměry  
- délka4360 mm
- šířka1748 mm
- výška1408 mm
- rozvor náprav2660 mm
Zrychlení 0 - 100 km5,3 s
Max. rychlost250 km/h
Komb. spotřeba9,2 l
Provozní hmotnost

1560 kg

 
Objem kufru370 l
Přenos hnací sílypohon zadních kol, šestistupňová manuální převodovka
Cena nového vozu1 116 310 Kč*
Záruka výrobce2 roky
*Cena je stanovena kurzem 27,70 Kč za euro

   Líbí se vám článek? Sdílejte ho, prosím.
diskuzní fórum
poslední příspěvky
- 18.04.2008 15:56 
nevim,nevim ale 335i je jen o 45kg těžší takže o mrštnosti starých trojek tady nemůže být řeč chlape...ale jinak hustá kára,ale radši tu trojku prosím,je přecejenom o chlup prostornější..
- 27.04.2008 11:24 
diky
- 27.04.2008 11:24 
diky
- 27.04.2008 11:24 
diky
- 29.04.2008 22:06 
Musim říct, že tohle je konečně pořádný kupé, ačkoli nese označení 1 a ne 3, dá se přirovnat ke starým malým kupé jako třeba E30. Je to super, to musim jednou mít!!!
 
   
 
 
 
 
      
sledovat toto téma
 
 
home
 
nabídka vozidel
 
magazín
 
adresář
 
můj TipCars
 
informace
 
česky
 výběrový formulář 
 
hledaný text:
značka:
model:
sekce:
vyčistit
 
 
   
 
 
 
/ 0 (0)
zobrazovat po záznamech
 
 
   
 
BMW 135i Cou ...